Felsefemiz

Doğal

Hormonsuz, katkısız, ilaçsız, sağlıklı, genetiğiyle oynanmamış yerel tohumdan üretilen ürünlere herkesin ulaşabilmesi amacımız. Uzak düştüğümüz doğaya yeniden dönüş umudumuz var.

Yerel

Kendi ürettiğimiz ve çevremizdeki üreticilerden tedarik ettiğimiz ürünleri değerlendirerek hem yöremizi kalkındırmak hem de uzak nakliyenin çevreye verdiği zararı engelleme amacımız var

Sıfır Atık

Dünyamızdaki kirliliğin alarm verdiği bir dönemdeyiz. Geri dönüşümlü bir tüketim anlayışı, çöpsüz yaşama geçişte birlikte atacağımız bir adım hedefimiz. Çocuklarımıza temiz bir dünya bırakma özlemimiz var.

Çöpsüz bakkal sadece alış-veriş yapılan bir yer değil, yeni bir tüketim anlayışını, temiz bir dünyayı, sağlıklı yaşamı, çevre dostu bir felsefeyi içine alan büyük bir projenin görünen kısmıdır.

Bizler burada duyarlı tüketicilerle, doğa dostu üreticilerin köprüsünü kurmak istedik. Yola çıktığımız andan itibaren her şey o kadar su gibi aktı ki, doğru yolda olduğumuza inandık. Üreticilerimizle tanışmaya başladığımızda aynı yolda yürüyen insanların ortak özelliğini, doğaya, insana, toprağa sevgiyle yaklaştıklarını gördük. Bu bizim heyecanımızı daha da arttırdı. Aynı zamanda bu üreticilerin pek çok zorlukla mücadele ettiklerini ve ürünlerini pazarlarken yorulduklarını gördük. Konvansiyonel üretime nazaran iş yükünün fazla olması, az sayıda ürün alınması ve halkın güvensizlikleriyle karşılaşmaları bazı üreticileri yolundan döndürmüş bunları duymak bizi üzdü. İlaçsız tarım sadece bizim sağlığımız için değil tüm canlılar için toprak için, dünya için çok önemli. Maalesef devletin buna uyanması ve bu üreticileri desteklemesi zaman alacak. Ama tüketicilerin tavrı pek çok şeyi değiştirebilir. Ekonomik sistem tüketiciler üzerinden yürüyor, blinçli tüketici pek çok şeyi değiştirebilir.

Ayşegül Sedlacek, Ayşegül Ünver, Ebru Güvenç, Ful Büge, Menekşe Onukar / Bağarası - Foça - İZMİR

Aynı zamanda tüketicilerin de sağlıklı gıdaya ulaşma, aldıkları ürüne güvenme, günlük yaşamın hızında buna zaman ayıramama gibi sorunları var. Tüm bunları göz önünde bulundurarark bu köprüyü kurarken kendi ürettiklerimizde dahil olmak üzere kendi yemediğimiz hiçbir ürün buraya koymuyoruz. Bakkalımıza kimyasal ilaçlı, hormonlu, kimyasal gübre kullanılmış, GDO’lu ürünlerden uzak durma şartı koyduk. Bu bizim davamıza olan inancımız, dünyaya olan borcumuz ve tüketicilere olan sözümüzdür. Alışverişte güven önemlidir, bunun farkındayız; tüketicilerimizle iletişim ve ilişki içinde olarak bu güveni sağlamak niyetindeyiz. Üreticilerimizin isimleri, resimleri, öyküleri, sertifikaları bakkalımızda ürünlerinin yanında bulunmaktadır.

Dünyamız üzerinde insanoğlunun verdiği tahribat sürdürülebilir yaşamı tehdit boyutlarına getirmiştir. Konvansiyonel tarım, tohum ve ilaç şirketleri, oynanan oyunlar ve kirlenen dünya. Artık bireysel olarak tüketim sorumluluğunu ele almak, üreticileri desteklemek için talebin yükselmesini sağlayacaktır. Daha çok üretici sağlıklı üretime başlama cesareti bulacaktır. Onlarda hem kendilerine hem başkalarına verdikleri zararı fark edeceklerdir. En önemli şey farkındalıktır. Önce ben sonra çevrem ve genişleyen bir çember. Bizim yola çıkışımız bu farkındalığı görmekle başladı. Biz bir taraftan da köyümüzde üreticiler için eğitim düzenlemek, köyümüzün kadınları içinde üretim alanları geliştirmek istiyoruz. Tüm bu ilişkiler içinde temel felsefemizi anlatmak ve temiz bir dünyaya ulaşmak için hep birlikte çalışmamız gerektiğini anlatmak istiyoruz.

Bir diğer amacımız bazı ülkelerde başlamış olan sıfır atık (zero waste) felsefesini bakkalımızda uygulamak. Bu özelliğimizle Türkiye’de açılan ilk tüketim yeri olduğumuzu biliyoruz. Bunun örnek teşkil etmesini arzu ediyoruz. Kabını getir, doldur götür sloganı ile müşterilerimize yeni bir alışkanlık kazandırmak niyetindeyiz. Ayrıca kendi diktiğimiz bez torbalarımız, filelerimiz, özel şişe ve kutularımız mevcut. Yeter ki kullanılan materyal dönüşümsüz olmasın. Birlikte daha temiz bir dünyayı oluşturalım.

Biz bakkalımızda satış yaparken aynı zamanda çağın gerektirdiği tüketim yollarını kullanacağız, internet üzerinden satış ve eve ulaşım gibi. Ancak yine de üreticilerimizle olduğu gibi tüketicilerimizle tanışmak, konuşmak, iletişimde olmak istiyoruz, bakkal özelliğimizden dolayı. Telefon, mail aracılığı ile ürünlerimizi, kendimizi tanıtmak, tüketicinin ihtiyaçlarını öğrenmek ve daha iyi hizmet sunmak amacındayız.